Lee's Summit R-7 School District
Staff
This is a picture of the LSR7 logo.

LSR7 Student Athletes Earn Track & Field Honors in Special Olympics

Eighteen student athletes representing LSR7 earned honors in the Summer Games through Special Olympics Missouri.

Dawn Jones is the LSR7 Special Olympics coordinator.

Ryan Britt from Summit Lakes Middle School

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Gold

100-meter run
Silver

Rhys Burke from Cedar Creek Elementary

100-meter run
Gold

T-ball throw
Gold

50-meter run
Bronze

Gwendolyn Castellano from Sunset Valley Elementary

25-meter assisted walk
Gold

50-meter wheelchair race
Gold

Softball Throw
Silver

Zane Crump from Pleasant Lea Middle School

Softball Throw
Gold

100-meter run
Silver

Standing Long Jump
Bronze

Miles Dimino from Miller Park Center

100-meter run
Gold

200-meter run
Gold

Softball Throw
Silver

Quentin Ford from Lee’s Summit North High School

200-meter Run
Gold

Running Long Jump
Gold

Softball Throw
Gold

Julius Jones from Pleasant Lea Middle School

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Gold

100-meter Run
Silver

Matthew McCormick from Lee’s Summit West High School

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Bronze

100-meter Run
Bronze

Isaiah McDaniel-Kinzler from Sunset Valley Elementary

Standing Long Jump
Gold

T-Ball Throw
Gold

100-meter Run
Silver

Owen Merritt from Pleasant Lea Middle School

100-meter Run
Silver

Softball Throw
Silver

Standing Long Jump
Silver

Parker Moore from Summit Lakes Middle School

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Silver

100-meter Run
Silver

Joslyn Sabol from Cedar Creek Elementary

100-meter Run
Gold

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Silver

John Scheuer from Pleasant Lea Middle School

100-meter Run
Gold

Softball Throw
Silver

Standing Long Jump
Silver

Anna Schwager – graduate

100-meter Run
Gold

Standing Long Jump
Gold

Softball Throw
Silver

Nolan Skelsey from Pleasant Lea Middle School 

100-meter Run
Gold

Softball Throw
Silver

Standing Long Jump
Bronze

Joe Tanner from Lee’s Summit West High School

100-meter Run
Gold

Standing Long Jump
Gold

Softball Throw
Silver

Oren Thurber from Hawthorn Hill Elementary

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Gold

100-meter Run
Fourth

Rose Williams from Bernard Campbell Middle School

100-meter Run
Gold

Softball Throw
Gold

Standing Long Jump
Gold